Baka med äpplen

Jag jobbar väldigt mycket just nu och har ont om tid att lägga ner på min blogg. Just nu får vi vara glada över mina fredagssamarbeten som ger nytt bloggmaterial. Men arkivet är ju knökfullt av godsaker, tack å lov. Så idag kikar vi in där och plockar fram ett helt gäng fantastiska äppelrecept.

Nyttiga äppelkaksbollar

IMG_7574.JPG

Mjuk kaka med kryddiga äpplen

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Knäckig smuläppelpaj

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Äppelpajdessert

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Äppelcurd

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Snabbt äppelbröd med surmjölk

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Varm äppelkräm med kall vaniljglass

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Grön äppelsmoothie

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

3 tankar på “Baka med äpplen

  1. Louise

    Kikar in här nu och då och blir alltid glad när det finns nya recept men finns ju som du skriver även mkt fint i arkivet! 🙂 Vad jobbar du med?

    Svara
    1. Johanna Inläggets författare

      Tack, vad kul att du gillar recepten. Jag jobbar med flera olika saker, som ansvarig konditor och produktutvecklare på ett mejeri/bageri, med recept för en tidning och så bakar jag på ett cafe samt håller på och startar upp lite catering. Phew! Mer är 100 % alltså 😁

      Svara
      1. Louise

        Oj låter som fullt upp! 🙂 Vi får vara glada när det kommer nya inlägg här 🙂 kul med kanelbullerecept, ska testa ihelgen! 🙂

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s