Korv Stroganoff är nog ganska vanlig vardagsmat ute i stugorna gissar jag. Inget vi äter speciellt ofta men visst är det smarrigt! Så här gör jag min variant!
Tips! Piffa till din Stroganoff med skivade trädgårdsäpplen, lingon, kapris, inglagd gurka, syltlök eller rostad lök.
Korv Stroganoff
Jag gillar mat med mycket smak och det får gärna vara lite fart på den också. Trots relativt få ingredienser smakar det här riktigt gott och blir en krämig sås att servera till ris, gryn, mos, makaroner eller vad man nu vill ha till.
4 portioner
ca 500 g falukorv med hög kötthalt
1 stor gul lök
1 paprika
2 msk smör
2 tsk Dijon senap
2 msk tomatpuré
1 msk Kikkoman sojasås
1 tsk sambal oelek
2 dl grädde
1 d lätt crème fraîche
nymalen svartpeppar
färsk persilja
Gör så här:
Strimla korven, löken och paprikan och stek dem mjuka i smör. Tillsätt kryddor, grädde och fraîche och låt puttra samman till en krämig sås. Servera med mycket färsk persilja.
Vad sugen jag blev på korv stroganoff nu!! Det är något vi ofta lagar här hemma, så enkelt och så gott. Ska prova med dijonsenap i nästa gång, det lätt gott! Annars var det ganska likt hur jag brukar göra. Ibland lite mer ”tomatigt” med krossade eller passerade tomater och något jag även tycker är gott i är kalvfond, faktiskt! 🙂
Det låter jättegott med tomat i, så får det bli nästa gång. Kalvfond ger säkert mustig smak, jag tog soja den här gången men kan tänka mig att de är ganska utbytbara. 🙂
Det var länge sedan man åt! Gott! 🙂
Sitter och mumsar uppvärmd korv Stroganoff nu och det är verkligen god mat i matlådan också!
Något jag alltid har i är lite pressad citron eller lime samt caynenne, väldigt gott 🙂
Låter väldigt gott, kan tänka mig att det passar bra! 🙂
Pingback: Middagstips | en smaksak
Pingback: Senaste veckans middagar | en smaksak