Det är lite skralt med nya middagstips här inne, väl medveten om det, men orken för att leta nya recept är låg. Så idag tänkte jag berätta vad vi har ätit för husman den senaste veckan när vi haft svärisarna här:
-det fiffiga med den här är att du slipper förkoka makaronerna.
-smakrik och riktigt god.
Kycklingpaj med grekiska smaker
-en gammal favorit på paj.
Frasig lax med en god kall sås till:
2 dl crème fraîche (valfri fetthalt), skal av 1 citron, en skvätt citronsaft, ca 1 tsk flytande honung, en liten näve finhackad dill, finhackad rödlök efter smak samt salt och peppar. Vill du så tillsätt räkor också!
Klassiska pannkakor har vi också gjort! Tänk att man aldrig tröttnar på det. Finns det godare mellis än det med grädde, bär och jordgubbssylt? Tror inte det alltså.
Varje dag har det också blivit mycket sallad med grönsaker och jordgubbar, melon och vindruvor i – alltid lika gott med lite fetaost i lag eller chevré till.