När man har brådis att få fram gott fika så är kolakakor verkligen en räddare i nöden. Ofta har man dessutom ingredienserna hemma. Jag råkade även ha en öppnad ask färskost hemma så medan lilltösen tog en liten lur råddade jag snabbt ihop dagens recept som kommer från bloggen My kitchen stories.
Kolakakor med cheesecakefyllning/Cheesecakesnittar
Seg småkaka med mjuk cheesecakefyllning och hemkokt sylt på toppen. Lika gott som det låter!
Cheesecakefyllning:
50 g färskost
0,25 dl florsocker
2 tsk vaniljsocker
Kolakaka:
100 g mjukt smör
1 dl strösocker
2 msk ljus sirap
2,25 dl vetemjöl
1 tsk bakpulver
1 tsk vaniljsocker
1 krm salt
Topping:
jordgubbssylt eller hallonsylt (gärna hemkokt)
Gör såhär:
Sätt ugnen på 150° varmluft el 175° vanlig ugnsvärme.
Vispa upp färskosten krämigt i en skål med hjälp av en gaffel. Tillsätt florsocker och vaniljsocker och blanda försiktigt samman till en jämn smet. Blandar du för hårt eller för mycket så kommer smeten att bli för lös. Ställ skålen i kylskåpet.
Vispa ihop smör, strösocker och sirap till en krämig smet. Tillsätt vetemjöl, bakpulver, vaniljsocker och salt. Arbeta ihop till en deg. Rulla degen till en längd, lägg på en plåt med bakplåtspapper och gör en grop längs med hela längden som du ska lägga cheesecakefyllning i. Fyll gropen med cheesecakesmeten och nyp ihop kanterna så att fyllningen täcks med deg helt och hållet. Tryck försiktigt till en ny grop, inte så djup, med tummen längs med längden och fyll den med sylt.
Grädda längden i mitten av ugnen i ca 20-25 minuter eller tills den fått en fin gyllenbrun färg. Låt längden svalna lite innan du skär den i snittar. Förvaras tätt förslutna i kylskåpet.