Enkel kokosglass

Vad vore sommaren utan glass! Idag bjussar jag på en mycket enkel men smakrik glasspinne.

IMG_8450

Kokosglass är en favorit när det vankas bollglass på stan!

IMG_8456

Den här busenkla glassen blir både god och snygg och du gör den i ett nafs. Du behöver liksom bara blanda och hälla upp och skicka in i frysen. Doppa i smält choklad och garnera med kokos.

IMG_8455

Enkel kokosglasspinne

Enklare blir det knappast och få är ingredienserna. Men smaken är tydlig och glassen är krämig. Mums! Du kan prova dig fram med andelen av ingredienserna. Kanske vill du ha lika delar i gram av grädden och mjölken eftersom båda ofta säljs i 400 g:s förpackningar.

Tips! Kondenserad mjölk som blir över kan du frysa in eller använda till andra glassmaker.

ca 8 små glasspinnar

200 g sötad kondenserad mjölk

300 g kokosgrädde

Mörk choklad + lite kokosolja med smak

kokosflingor

Gör så här:

Blanda runt i kokosgrädden så att den inte skiktar sig. Blanda med den kondenserade mjölken och fyll små glassformar. Stick ner glasspinnarna och frys in glassarna i 4-6 timmar.

Smält chokladen och häll upp den i ett glas. Addera lite kokosolja (ca 1 tsk per 100 g choklad) och rör slätt. Doppa hastigt glasspinnarna i chokladen och stör kokos över. Klart att servera!

6 tankar på “Enkel kokosglass

  1. Åsa

    Som de kämpade…och så får de ingenting för det…Så, så ledsamt. Vi önskar er en lång och vilsam helg tillsammans. Många kramar från oss

    Svara

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s