Vi älskar kreolsk gryta och idag har jag bytt ut fläskfilén mot kyckling för variation. Om du är trött på julmaten så passar väl det här perfekt!
Kreolsk gryta med kyckling
En riktig favorit hos oss med mycket goda smaker som kanske känns knasigt ihopsatta – men som faktiskt fungerar tillsammans!
4-5 portioner
smör/olja att steka i
3 chorizo korvar (300 g)
ca 500 g kycklinglårfilé
10 cm purjolök
1 röd paprika
1 vitlöksklyfta
1 msk Kikkoman sojasås
1 msk oxfond
ca 2 tsk torkad mejram
1 tsk kycklingkrydda
nymalen svartpeppar
2,5 dl grädde
2,5 dl lätt crème fraîche (15 %)
1 dl avrunnen syltlök
1 dl strimlad smörgåsgurka
Ris eller valfria gryn till servering
Gör så här:
Dra skinnet av korvarna vid behov och tärna dem. Skär kycklingen i små bitar, strimla purjon, tärna paprikan och finhacka vitlöken. Fräs alltsammans i smör/olja i en panna med kanter tills kycklingen börjar bli genomstekt. Krydda och tillsätt grädde samt fraiche. Låt puttra ihop och addera syltlök och gurka. Smaka av och servera med ris el valfria gryn.
Harregud va skulle jag hitta rätt ibland receptdjungeln om inte Du fanns. Gjorde denna gryta till en grannfest igårkväll. Både dom och jag är supernöjda😀👍👏👏👏
Ser framemot nästa fest med nytt gott recept från Dig😀😉👍👍
Gulle du! Vad glad jag blir 😀 Heja!
Vad roligt med lite enkla, snabba och annorlunda recept. Jättegod gryta! Tummen upp! =)
Tack! Jättekul att den gick hem 😀