Sista veckorna kvar av graviditeten nu och jag måste börja dra ner på sötsakerna känner jag. Så nu laddar jag med raw-food godis istället och dessa bollar blev helt magiska, ny favorit! (Receptet hittade jag på Superkroppen.nu)
Hela familjens favorit. Snygga och supergoda! Hoppas ni provar.
Blåbärsbollar (raw)
Krämiga små bollar med mycket god smak.
Receptet är enkelt – ta 50 g av följande ingredienser:
mandel
solrosfrön
havregryn
färska (urkärnade) dadlar
osvavlade (de bruna) aprikoser eller russin
frysta blåbär
—————
gärna en nypa salt och vaniljpulver
kokos att rulla i
Gör så här:
Mixa mandel, solrosfrön och havregryn (och gärna salt och vanilj) fint i en liten matberedare. Mixa ner dadlar och aprikoser och sist blåbär. Smeten är klar när blåbären är fint infördelade och massan känns formbar. Forma små bollar och rulla i kokos. Förvara i kylen.
Älskar såna bollar! Walter äter det dagligen, en variant som främst smakar av torkade aprikoser. Själv älskar jag chokladbollar m dadlar 😍
Men det jag egentligen skulle säga är att Alicia föddes i lördags 😊💕 stort lycka till när det är din tur! Här gick det på 2 tim 20 min från första värk och höll på att föda i bilen 🙈
Åh Herre Gud! Stort grattis till er!! 😀
Pingback: Baka med blåbär | en smaksak
Pingback: Blåbärsbak! | en smaksak