Jag har länge sökt efter det ultimata receptet på en citroncheesecake och jag tror jag har hittat det! Det som fångade mitt intresse för just det är receptet är den produkt som håller smeten stabil utan gelatin. Nyfiken på vilken? Marsan snabb vaniljsås pulver, och det funkar.
Recept från http://www.cookiesandsweets.se (men med några småjusteringar från min sida).

No bake citroncheesecake (utan gelatin)
Säg hej till en mjukt krämig men fast och stabil no bake cheesecake med fräsch smak av citron. Så god! Den hemliga ingrediensen i fyllningen är Marsan snabb vaniljsås pulver.
Botten:
300 g digestivekex
150 g smält smör
Cheesecake:
250 g mascarpone
350 g philadephiaost, naturell
3 dl florsocker
2 tsk vaniljsocker
2 dl vispgrädde
saften från 2 citroner (ca 100 g)
5 msk Marsan snabb vaniljsås pulver
Topping: (kan skippas och ersättas med bara finrivet citronskal)
50 g grädde
50 g lemon curd
25 g mascarpone
1 tsk florsocker
0,5 tsk vaniljsocker
Gör så här:
Spänn fast bakplåtspapper i botten av en springform, 24 cm. Klä insidan med tårtplast.
Mixa digestivkexen fint och blanda med smöret. Tryck ut till en botten i formen, men pressa inte till för hårt.
Vispa mascarpone, philadelphia, florsocker, vaniljsocker och grädde till en fast kräm. Vispa ner citronjuicen samt marsanpulvret. Fördela den tjocka cheesecakekrämen i formen och jämna till ytan. Plasta, ställ i kylen över natten, el minst 4-5 timmar.
Vispa samman samtliga ingredienser till toppingen och spritsa ut som garnering på kakan. Toppa med citronskal och citronmeliss.