Falukorv i bostonsås

Jag tycker nästan falukorv är godast så här, i en god sås! Med lite inspiration från bloggen Kryddburken så blev det en sås smaksatt med bl.a. bostongurka. Mums med potatismos.

Varva falukorvsslantar (0,5-1 ring) med tomat och ost i en ugnsform. (Jag hittade lite ostslattar, bl.a. den finska smältosten Koskenlaskija i kylen som gav supergod smak och krämig konsistens). Vispa ihop en sås på 3 dl grädde, 1 dl lätt crème fraîche och ca 2 msk bostongurka, 2 msk oxfond, 1 msk dijon senap och 1 msk chilisås. Häll över korven i formen och skjutsa in i ugnen! 200-225° i ca 25-30 min är lagom. Servera med potatismos.

Gott och luftigt potatismos gör du så här: Skala och träna mjölig potatis och koka bitarna mjuka i lättsaltat vatten. Häll av vattnet och låt potatisen stå och ånga en stund medan du värmer en kopp med mjölk tills den blir kokhet. Stöt sönder potatisen med elvisparna och addera en klick smör, lite flingsalt och mjölk. Vispa nu luftigt. Följer du dessa råd slipper du tapetklister i framtiden!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s