Muffinssemlor

Har du ätit någon semla än? Jag har tjuvstartat och bakat egna, mums så gott de var. Jag provade det här receptet och det blev som utlovat luftiga och goda bullar. Gjorde 16 st vilket blev helt lagom storleksmässigt. Men jag tog dubbelt så mycket kardemumma och salt och kunde tagit ändå mer av båda två. Tips tips!

Orkar man inte baka bullar som ändå tar lite tid kan man ju göra dessa vansinnigt goda muffinssemlor istället. Och på tal om semmelhybrider så är jag ju sugen på både donutsemlan, wrapsemlan och kanelbullesemlan (den måste ju slå dem alla!) i år. Men jag kanske hoppar över semmelkladdkakan och croissantsemlan i år. Däremot har jag en idé om att göra semmelsnittar och varför inte semmelbollar (nyttigare style). Vem vet, det kanske dyker upp här på bloggen snart.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Löjligt goda! Du kommer inte bli besviken.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Muffinssemlor

Som en snabbare variant av fastlagsbullen men med samma goda smaker; kardemumma, mandelmassa och grädde. Proceduren är densamma, skär av locket, gröp ur lite innanmäte och blanda det med riven mandelmassa och en skvätt mjölk. Lägg fyllningen i hålen, toppa med vispad grädde och avsluta med att sätta locket på. Pudra sedan ytan strax innan servering med florsocker. Verkligen supergott!

12 st

100 g smör

0,5 dl grädde

0,5 dl mjölk

3 ägg

2 dl strösocker

1 tsk kardemummakärnor

1 nypa salt

3 dl vetemjöl

2 tsk bakpulver

Fyllning:

2-300 g mandelmassa av god kvalitet

2-3 dl grädde

ca 1 tsk vaniljsocker

florsocker

Gör så här:

Sätt ugnen på 175° varmluft eller 200° vanlig ugnsvärme.

Smält smöret och blanda det med grädde och mjölk.

Vispa ägg och socker pösigt. Stöt kardemummakärnorna fint i en mortel och blanda ner dem med saltet i äggblandninegn. Blanda mjöl och bakpulver och sikta ner det i smeten.

Ställ mufinsformar i en muffinsplåt (så håller de formen allra bäst!) och fyll formarna till 2/3.

Grädda i mitten av ugnen i ca 15 minuter. Låt svalna.

Skär av ett litet lock från toppen av muffinsen och gröp ur lite innanmäte. Blanda det med riven mandelmassa och en skvätt mjölk. Fyll hålen med den krämiga fyllningen. Vispa grädden, gärna med lite vaniljsocker och spritsa eller klicka ut grädden över fyllningen. Lägg på locket och pudra med florsocker strax innan servering.

6 tankar på “Muffinssemlor

  1. Åsa

    Men snälla nån så gott! Kanske något att ladda upp med inför matchen i eftermiddag 😊. Önskar Daja och laget stort lycka till! Lördagskramar från Åsa och Håkan

    Svara
  2. Sana

    Ser gott ut!! Har aldrig gjort Muffins semlor men har ätit ett par semlor i år från Vete Katten som var riktigt goda!

    Svara
  3. Pingback: Semlor | en smaksak

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s