Pepparkakscupcakes med lingonkola & frosting

Nytt recept bloggisar! Visst är de vackra? Dessa saftiga pepparkakscupcakes är fyllda med dulce de leche och lingon och dessutom toppade med en luftig gräddfrosting. En julig cupcake helt enkelt.

Receptet på den mjuka peparkakan kommer från brinkenbakar.se men med min version av pepparkakskrydda.

Hemlagad pepparkakskrydda (perfekt att ha på lut i en burk i dessa tider och smaksätta allt man vill ha pepparkakssmak på)

Gör precis så mycket el lite du vill. Exempelvis 4 tsk kanel och ingefära och 3 tsk kardemumma och nejlika.

4 delar malen kanel

4 delar malen ingefära

3 delar nystött kardemumma

3 delar malen nejlika

Gör så här:

Blanda kryddorna. Förvara i burk med lock.

Pepparkakscupcakes med lingonkola & luftig gräddfrosting

Saftig och kryddig muffin fylls med söt kola och syrliga lingon. Toppas förstås med en gräddig och luftig frosting prydd med lite kanelsocker. Kanske det ultimata decemberfikat?

Tips! Fyll och garnera de cupcakes som går åt samma dag. Resten kan du frysa ner och fylla vid nästa fika. Det går nog även att frysa ner färdiga överblivna cupcakes – jag fryser nämligen alltid ner allt – men det är möjligt att de tinar lite ojämnt.

18 st

150 g smält smör

3 ägg

270 g socker (3 dl)

250 g mjöl (4 dl)

2,5 msk pepparkakskrydda (se recept överst i inlägget)

1 tsk bikarbonat

150 g gräddfil (1,5 dl) el 1 dl 34 % crème fraîche och 0,5 dl vatten

180 g lingonsylt (1,5 dl)

Gör så här:

Sätt ugnen på 175° varmluft el 200° vanlig ugnsvärme. Fördela muffinsformar i två muffinsplåtar (el grädda i två omgångar).

Vispa ägg och socker riktigt vitt och poröst. Blanda de torra ingredienserna för sig och de blöta för sig. Rör först ner de blöta ingredienserna i äggvispet, följt av de torra.

Fyll muffinsformarna till 3/4 och grädda i nedre delen av ugnen i 15-20 min (lite beroende på storlek), el tills en provsticka kommer upp torr.

Frosting:

Jag har inte provat att frostingen räcker till alla 18 cupcakes. Det beror förstås på hur man spritsar. Men man kan också garnera cupcakesen med vispad grädde!

2 dl grädde

200 g Philadelphiaost el motsvarande färskost

1,5 dl florsocker

2 tsk vaniljsocker

Gör så här:

Vispa samtliga ingredienser till en fast och krämig frosting.

FYLLNING OCH MONTERING:

dulce de leche, ev flingsalt och frysta lingon till fyllning

kanelsocker till garnering (blanda socker och kanel efter eget tycke)

Gör så här:

Gröp ur muffinsen lite grann och fyll hålet med kolasås och lingon och ev en liten nypa flingsalt. Spritsa frostingen runt hålet. Fyll på med mer kolasås och lingon om gropen känns nersjunken. Servera!

3 tankar på “Pepparkakscupcakes med lingonkola & frosting

    1. Johanna Inläggets författare

      Tack! Julen var både lugn och stökig precis i vanlig ordning. Vi blev så glada för den lilla snön som kom på juldan så vi kunde åka pulka, göra snögubbar och ha snöbollskrig! God fortsättning till er! 🤩

      Svara
      1. Åsa Gustafsson

        Det låter härligt 😉 Ha det gott! Vi önskar oss en säker resa till Åland nästa år. Kram

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s