Som ni vet älskar vi pannkakor och våfflor i alla dess formen i den här familjen och det är något vi äter flera gånger i månaden. Jag tycker ni ska prova mitt recept på frasiga saffransvåfflor nu i december för de är himla smarriga. Jag använder exakt samma recept (utan saffran men med 1 tsk vaniljsocker) när jag gör vanliga frasvåfflor och receptet levererar varje gång. Överbliven smet kan man låta stå i kylen 1-2 dagar så det gör inget om inte allt går åt direkt. För våfflor ska alltid ätas precis nylagade annars förlorar de sin frasighet och ingen vill väl ha slappa våfflor?
Frasiga saffransvåfflor
Saffran ger inte bara våfflorna en vacker färg, det bidrar med en ljuvlig smak också. Vill du variera så går det bra att utesluta saffranet och smaksätta med exempelvis vaniljfrön, vaniljsocker eller nystött kardemumma. Det går utmärkt att halvera receptet för 6-7 laggar. Får du smet över så klarar den sig i kylen 1-2 dagar.
Ca 12 laggar
4 dl vispgrädde
3 dl naturellt kolsyrat vatten
4 tsk socker (jag använder ofta xylitolsocker)
1 pkt (0,5 g) saffran
0,75 tsk salt
4 dl vetemjöl
2 tsk bakpulver
Grädde, yoghurtglass, vaniljglass, nutella, sylt, bär eller frukt till servering
Smör till våffeljärnet
Gör så här:
Vispa grädden till fasta toppar. Blanda bubbelvatten med socker, saffran och salt i en separat skål. Sikta ner vetemjöl blandat med bakpulver. Vispa samman med grädden.
Värm våffeljärnet och pensla det med smör. Räkna med att det går åt ungefär 0,75 dl smet per våffla. Grädda våfflorna gyllene.
Våfflor bör serveras omgående för att fraset ska bibehållas. Lägg dem inte ovanpå varandra utan en och en på ett galler så mjuknar de inte lika snabbt.
Pingback: Smygstarta julen | en smaksak