Nougatbiskvier

Till farsdag gjorde jag nougatbiskvier till fikat. För att pappa var på besök. Recept från Roy Fares bok Cake Hero.

IMG_9728

Sega mandelmassabottnar, luftig nougatsmörkräm och knäckig mörk choklad. Ingen dålig kombination.

IMG_9714

Nougatbiskvier

En smörkräm gjord på marängsmet blir riktigt luftig och lätt. Nougat och choklad är en favoritkombination men jag tillsätter dessutom espressopulver – för det lyfter den ändå mer. Men apelsinskal är min andra givna smaksättare. Naturligt glutenfria godsaker.

15-20 st

Bottnar:

250 g mandelmassa

1,5 dl strösocker

2 äggvitor

Nougat smörkräm:

100 g nougat (Odense)

100 g mjölkchoklad

250 g mjukt smör

75 g äggvita (2-3 st)

1,5 dl strösocker

1 nypa salt

1 rör malt espressopulver (Nescafé) – 1,75 tsk eller mer efter smak

250-300 g mörk choklad 70 % att doppa i

Gör så här:

Biskvibottnar: Blanda mandelmassa och socker en bunke och lös upp massan med lite i taget av äggvitan tills du har en slät och fin konsistens.

Fyll en spritspåse och spritsa ut runda bottnar efter önskad storlek på plåt med bakplåtspapper, tänk på att dom blir lite större i ugnen. Grädda mitt i ugnen på 170 grader i ca 12-15 min, tills bottnarna fått en gyllenbrun färg. Ta ut och låt svalna.

Nougat smörkräm: Hacka chokladen och smält den försiktigt i ett vattenbad eller i mikron tillsammans med nougaten, ställ åt sidan och låt svalna till ljummen temperatur.

Lägg äggvitor, socker och salt i en skål över ett vattenbad och värm på tills alla sockerkristaller har lösts upp, vispa mellan varven. Ta bort skålen från värmen och vispa äggvitorna till en marängen med en elvisp tills marängen är styv och har svalnat. Vispa sedan ner lite i taget av smöret och därefter chokladen och nougat. Smaka av med espressopulver.

Använd en matsked och stryk på smörkrämen i långa drag över bottnarna så de får små runda toppar. Ställ i kylen i 30 minuter, under tiden smälter du mörk choklad över ett vattenbad eller försiktigt i mikron.

Ta en liten kniv och stick ner centrerat i botten av biskvin så att den kan hänga upp och ner. Doppa försiktigt i chokladen och låt extra choklad rinna av innan du vänder på den. Låt chokladen stelna.

Förvaras i kylen, men låt stå i rumstemperatur en stund innan servering.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s