Varm smörgåstårta med chorizo

Det här inlägget görs i samarbete med Ålandsmejeriet.

Varm smörgåstårta är som ett mellanting av varma mackor, pizza och klassisk smörgåstårta. Man varvar polarbröd med en god och krämig röra och gratinerar i ugnen innan servering. Gott och enkelt att variera, dessutom uppskattat av både stora och små!

DSC_2589

Röran mellan bröden får god smak av bacon, chirizo, paprika och purjolök. Crème fraîche och riven ost gör tårtan saftig och krämig.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Varm smörgåstårta med chorizo

Varm smörgåstårta är allra godast nylagad när den är varm, frasig i kanterna och krämigt saftig av fyllningen. Förbered gärna fyllningen men lägg ihop och gratinera precis innan servering. Tårtan är även god dagen efter, men är då lite mjukare och degigare i konsistensen. Fyllningen är enkel att variera, korven kan exempelvis bytas ut mot svamp eller så varvar du en god och krämig köttfärsröra mellan bröden. Gillar du det riktigt ostigt så tillsätt ost även i fyllningen.

1 stor tårta (5-6 portioner)

2 pkt bacon (à 140 g)

3 chorizokorvar (300 g)

15 cm purjolök eller 1 gul lök

2 paprikor

6 dl (600 g) crème fraîche

salt och peppar, ev andra kryddor

3 tomater

200-400 g riven hårdost från Ålandsmejeriet (exempelvis Niskablandning)

1 påse polarkaka (6 pack)

salt, svartpeppar och chili

1 grönsaksbuljongtärning

Ålands smör att steka i

Gör så här:

Sätt ugnen på 175° varmluft eller 200° grader vanlig ugnsvärme.

Klipp baconet i småbitar och stek det knaprigt i en torr het panna. Låt rinna av på papper. Dra skinnet av korven, tärna den smått och stek den i samma panna som baconet tills den får färg. Hacka lök och paprika och stek dem mjuka och glansiga i smör och blanda med bacon och korv. Rör ner crème fraîchen och låt puttra ihop. Smaka av med salt, peppar, chili och ev 1 smulad grönsaksbuljongtärning. Blanda eventuellt ner 100-200 g riven ost om du vill ha det riktigt ostigt.

Varva bröd och röra (på en plåt med bakplåtspapper), avsluta med ett lite tunnare lager av röran. Skiva tomaterna och garnera översta lagret med dem. Strö över 200 g riven ost. Gratinera 15-20 minuter i ugnen. Server genast medan tårtan är varm och frasig i kanterna.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s