Månadsarkiv: juni 2023

Sommarens frukt-& bärglassar

Våra barn tjatar om glass vaarje dag under sommaren. Men eftersom köpeglassar (nästan) alltid är riktiga sockerbomber så funkar det inte att äta flera sådana varje dag. Istället står jag mer el mindre varje kväll och preppar morgondagens glassar.

En stående favorit är isglass på åländsk äppelmust. Sjukt gott och krångelfritt.

Ibland gör jag även isglass på sockerfri pärondryck – vilket påminner om piggelin i smaken. Dock blir de stenhårda och ganska snabbt har man sugit smaken ur dem. Men kidsen gillar!

Funlight är toppen att smaksätta isglassar med. Och man kan absolut labba med olika smaker samt frukter och bär. Du har säkert märkt att isglassar lätt blir ganska vattniga och smaklösa – man behöver helt enkelt maxa smakerna för ett gott resultat.

Den här mangoglassen smakar såklart mycket mango och är läskande god.

På 300 g halvfrusen mango adderade jag 3 msk funlight mandarin och 3 msk vatten. Lite pressad lime passar också bra i. Bara att mixa slätt och skopa upp i isglassformar. Frys in!

Jordgubbsglassen är en smakexlosion! ”Asgod” – som Walentin uttryckte det.

Innehåller 250 g halvtinade jordgubbar (om du använder frysta), 1 dl vatten, 0,5 dl funlight jordgubb. Mixa slätt och häll upp i isglassformar. Frys in!

Visst går det att lura i barnen lite spenat också! Man kallar den Hulken bara. Jättegod!

Mixa 125 g halvtinad mango och lika mycket ananas med 50 g halvtinad spenat, 1 dl vatten och 0,5 dl funlight äpple päron. Häll upp och frys in.

Den här chokladglassen smakar mycket kokos, men om inte det faller i smaken så väljer du en annan typ av (fet) mjölk. Den här glassen mumsade jag i mig före ett träningspass och det var precis vad jag behövde.

Mixa 1 banan, 4 färska urkärnade dadlar och 1 dl (fet) kokosmjölk. Fyll isglassformar och frys in!

Den vuxna favoriten är så klart kaffeisglass – och den har jag tjatat om många gånger förut.

Blanda 2 dl starkt kaffe med 4 msk sötad kondenserad mjölk. Häll upp i isglassformar och frys in!

Det här blev glassigt värre, hoppas ni provar och känner er inspirerade!

Skummig lemonad

🌸 Hoppas ni hade en fin midsommar! 🌸

Vill du bjuda på en annorlunda, läskande lemonad i värmen?

Jag ramlade över brasiliansk lemonad på sociala medier och ville genast testa. Det lät så gott och enkelt att mixa hela limefrukter med kondenserad mjölk. Ganska snabbt insåg jag att ”genvägen” med att mixa hela citrusfrukter blev mer jobb när allt skulle silas…. Så här kommer min version.

Häng på så ska du få receptet!

Skummig lemonad

Syrligt läskande lemonad med mjölkiga toner. Skummig och lite tjockare i konsistensen. En ny sommarfavorit! Citron kan ersättas med lime el så blandar man, det blir också gott. Vill du busa till det så tillsätt citronmeliss el mynta också.

Tips! Jag smaksätter ofta mat el bakverk med zest. Kvar i fruktskålen blir hela frukten och ganska snabbt hårdnar och skrumpnar den utan att komma till användning. Men här är det perfekta användningsområdet!

1 stor kanna

4-5 citroner (riv zesten först och spara i frysen till matlagning el bakning)

1 burk sötad kondenserad mjölk (ca 400 g)

1 liter vatten

10-20 isbitar

Ev zest och citronmeliss el mynta till servering

Gör så här:

Pressa saften ur citronerna och häll saften i en blender. Mixa med mjölk, vatten och is till en skummig dryck. Häll upp i glas, garnera om du så vill och servera med sugrör!

Lemonaden håller sig god i kylen till följande dag. Men den kommer skikta sig så se till att röra om innan servering.

Gnocchipanna

Det här kommer bli en räddare i sommar kan jag lova! Perfekt krubb som går snabbt att rådda fram när orken är knapp.

Gnocchi köper man enkelt färdigt på påse, de brukar finnas bland färsk pasta i butiken. De är som små potatisliknande klimpar som påminner lite om pasta.

Själva utförandet är enkelt; du fräser på grönsaker och gnocchi i pannan, toppar med färska örter och goda ostar. Himla lätt att variera!

Man tager vad man haver och tycker om. Låt fantasin flöda!

Exempelvis kan det gå till så här;

Fräs purjo och vitlök i smör/olja (snåla inte). Koka under tiden upp saltat vatten och låt som hastigast gnocchi och broccolibuketter ta ett dopp. Addera grönsaker av eget val i pannan, kan vara svamp och zucchini exempelvis. Häll bort kokvattnet och låt gnocchi samt broccoli fräsa med i pannan så den får stekyta. Fiska slarvigt upp soltorkad tomat ur burken så att god örtolja följer med i pannan. Dra över generöst med flingsalt och färska örter, addera god ost som parmesan el burrata, riv över lite citronzest el klutta ut lite god pesto. Servera!

Tänk vad gott kombon gnocchi, knaperstekt bacon, sockerätor, parmesan och timjan vore!

Eller gnocchi, citron, sparris, fetaost och saltrostade mandlar kanske!

El smörstekta kantareller med gnocchi, persilja, grädde, spenat, vitlök och pinjenötter…..

Brynt smör och gnocchi?

Hoppas jag lyckades väcka lite experimentlusta nu!

Banana iced cream coffee

Man älskar ju att laborera med goda kaffedrycker den här årstiden, eller hur!

Här kommer en ny variant för dig som gillar banan och vill åt en lite lite mer mättande iskaffe.

Banana iced cream coffee

Den smakar som den låter, iskaffe med en touch av banan. Lite krämigare och lite mer mättande, gillar!

Tips! Mogen banan är såklart att föredra här så man får fram sötman och inte strävheten från grön banan. En puff vaniljsocker el kanel på toppen är inte alls dumt!

1 glas

enkel el dubbel shot espresso

4 + 4 isbitar

0,5 mogen banan

ca 1 dl mjölk av valfritt slag

(ev sötning, som exempelvis lönnsirap om man vill)

kanel, kardemumma el vaniljsocker att toppa med – valfritt

Gör så här:

Lägg 4 isbitar i ett glas och toppa med din kaffe. Mixa 4 isbitar med banan och mjölk tills det är slätt och krämigt. Häll över kaffet och blanda om. Toppa med ett sugrör och ev lite kryddor.