Dagsarkiv: 31 maj, 2023

Rabarberkladdkaka med kardemumma & crumbs

Kladdkaka i kombination med något syrligt är en hit! Den här rabarberkladdkakan är syndigt god. Kladdig vit kardemummabotten möter årets första syrliga rabarber och på toppen lite knapriga smulor.

Rabarberkladdkaka

Himla god kaka och lyxigt hög är den dessutom. Sött möter syrligt. Kladdigt möter knaprigt. Det är en given succé! Kardemumma smakar den dessutom, bara en sån sak!

150 g smör

150 g vit choklad

3 ägg

3 dl strösocker

3 dl vetemjöl

1 rågad tsk nystött kardemumma

1,5 krm salt

Fyllning:

250 g färsk rabarber

0,5 msk potatismjöl

Smulor:

50 g smör

1 dl vetemjöl

O,5 dl strösocker

0,5 dl havregryn

1 msk sirap

1 tsk vaniljsocker

0,5 tsk nystött kardemma

Gör här:

Sätt ugnen på 175 grader varmluft el 175-200 grader vanlig ugnsvärme.

Klä en springform, 24 cm med bakplåtspapper.

Smält smöret med den hackade vita chokladen. Blanda ner resten av ingredienserna till kakan och häll smeten i formen.

Skala och tärna rabarbern ganska smått och blanda med potatismjöl. Fördela bitarna över smeten och tryck ner dem lite lätt.

Smält smöret till smulorna och banda samman med resten av ingredienserna. Toppa rabarbern med smulorna.

Grädda kakan i nedre delen av ugnen i ca 30-35 minuter el tills den har fått fin färg och känns ganska så stum när man skakar formen. Den ska inte dallra och vara lös men får gunga lite. Låt svalna.